MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Komitet Ministrów Rady Europy na najbliższym posiedzeniu będzie zajmował się wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego przewlekłości postępowań sądowych w Polsce. HFPC przedstawiła swoją analizę działań dotychczas podjętych przez polskie władze

 

Co orzekł ETPC?

ETPC w wyroku w sprawie Rutkowski i inni przeciwko Polsce orzekł, że przewlekłość postępowań oraz praktyka rozstrzygania skarg na nią stanowią w Polsce problemy natury systemowej. ETPC zwrócił w szczególności uwagę na zbyt niskie kwoty zasądzane na rzecz pokrzywdzonych oraz niewłaściwy sposób obliczania długości postępowania – ograniczone wyłącznie do danej instancji (tzw. fragmentaryzacja). „Wyrok ETPC miał charakter pilotażowy, co oznacza, że zobowiązywał on Polskę do podjęcia dalszych działań, które zagwarantują, że praktyka sądów polskich będzie zgodna z Konwencją. Jednocześnie Trybunał zawiesił rozpoznanie blisko 600 analogicznych skarg i dał rządowi 2 lata na ich ugodowe rozwiązanie” – tłumaczy adw. Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

 

Wystąpienie HFPC

W swoim wystąpieniu HFPC skupiła się wyłącznie na wykonaniu wyroku na płaszczyźnie generalnej, a więc podejmowanych przez polskie władze działaniach legislacyjnych, które zwiększą efektywność postępowań sądowych oraz usprawnią mechanizm skargi na przewlekłość.

 

Niewystarczające zmiany

Odnośnie do tej ostatniej kwestii, HFPC wskazała, że w listopadzie 2016 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o skardze na przewlekłość. Zgodnie z założeniami miała ona zapewnić wykonanie wyroku ETPC. „Niestety ten cel nie został w pełni zrealizowany. O ile nowelizacja rzeczywiście eliminuje zjawisko fragmentaryzacji postępowań, o tyle w dalszym ciągu nie gwarantuje, że sumy pieniężne zasądzane z tytułu przewlekłości będą odpowiednio wysokie” – wskazuje Marcin Szwed, prawnik HFPC. Nadal obowiązuje limit wypłaconej rekompensaty (20 tys. zł), a ponadto określona w ustawie kwota mająca przysługiwać za każdy rok postępowania (500 zł) jest zdecydowanie zbyt niska.

 

 

 

HFPC

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY