MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 20 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą przepisy o tzw. Jednolitym Pliku Kontrolnym, czyli zestawie informacji dotyczących VAT, jakie małe i średnie firmy będę musiały przesyłać drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów. — Wymaga to aktualizacji używanych systemów informatycznych zarówno pod względem generowania, jak i transmisji plików —przypomina Renata Łukasik, członek zarządu i dyrektor ds. oprogramowania w Macrologic SA, polskiego dostawcy systemów ERP

 

Obowiązek korzystania z JPK_VAT przez małe i średnie firmy został przyspieszony: pierwotny termin rozliczenia planowano na lipiec 2018 roku, ale zmieniono go ostatecznie na styczeń 2017. Końcówka roku to ostatni moment na wdrożenie nowych rozwiązań dla pracowników działów finansowych.

 

Firmy są przygotowane na „godzinę zero”

Czy firmy z sektora MŚP są przygotowane na zmiany? — Dostosowywanie oprogramowania u naszych klientów do nowych wymogów przebiegło zgodnie z planem. Cała procedura została przećwiczona na dużych firmach, których ten obowiązek dotyczy od lipca bieżącego roku, a więc teraz jest już dużo łatwiej— zapewnia Renata Łukasik. —Te zmiany stwarzają oczywiście dodatkowe obciążenie dla firm, ale na szczęście nie jest to rewolucja w działalności przedsiębiorstw — dodaje ekspert Macrologic.

 

Przedsiębiorcy nie powinni jednak czekać na ostatnią chwilę. —Warto nieco wcześniej zająć się przygotowaniem danych i przesłaniem JPK, aby mieć bezpieczny margines czasu na ewentualne wprowadzenie korekt — przekonuje Renata Łukasik.

 

Nowoczesny system ERP pozwala wprowadzać zmiany „bezboleśnie”

Podczas przygotowań do wdrożenia JPK małe i średnie przedsiębiorstwa powinny się skupić nie tylko na procedurze transmisji pliku, ale również na samym procesie przygotowania danych dobrej jakości.

—Jeżeli firma dysponuje odpowiednim systemem ERP, to cały proces przebiega niemal bezboleśnie. Jeśli nie, trzeba wcześniej zadbać o takie oprogramowanie. Niemniej jednak, obowiązek JPK nie jest radykalną zmianą w sposobie działania firmy i nie wywołuje jakichś bardzo dużych perturbacji —zaznaczaRenata Łukasik.

 

Ekspert Macrologic zauważa, że szybko zachodzące zmiany wymagają od przedsiębiorców ciągłej czujności w zakresie nowych obowiązków podatkowo-księgowych. Dlatego ważnym elementem obsługi przez dostawcę aplikacji do JPK jest także obszar konsultingu i doradztwa w zakresie najnowszych przepisów i wymagań prawnych.

 

To kolejny etap wdrożenia JPK

Poligonem doświadczalnym dla JPK stały się duże firmy, takie które zatrudniają więcej niż 250 osób albo mają obroty wyższe niż 50 mln euro rocznie. A zatem zmiany obowiązujące małe i średnie firmy od nowego roku to kolejny etap powszechnej informatyzacji przedsiębiorstw. Głównym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest uszczelnienie systemu podatkowego.

 

— Zgodnie z zapowiedziami kontrole elektroniczne mają przebiegać dokładniej, szybciej i sprawniej. Tym samym będzie można przeprowadzić ich więcej niż tych tradycyjnych— mówi Renata Łukasik. Efektem ma być wyższa ściągalność podatków oraz większa wykrywalność nieprawidłowości. Szczegółowe dane dostarczane do MF i urzędów skarbowych mają również posłużyć do prowadzenia bardziej zaawansowanych kontroli krzyżowych, czyli weryfikacji dokumentów posiadanych przez obie strony: podatnika i jego kontrahenta.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: newsrm

 

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY