MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

INTERWENCJA

piranhas 123287 340Pan Marek, mieszkaniec miejscowości odległej od Poznania o 130 km, w dniu 2 maja br. w skrzynce na listy znalazł "wezwanie do stawienia się w kancelarii komornika w celu złożenia wyjaśnień w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania". Wezwanie podpisane jest przez asesora jednej z poznańskich kancelarii komorniczych

 

- W przypadku niestawiennictwa komornik przystąpi do przymusowego otwarcia lokalu (zgodnie z art. 814 kpc) przy asyście Policji i ślusarza na pana koszt i odpowiedzialność – napisał asesor. I nic więcej w wezwaniu nie było.

 

Pan Marek zapytał redakcję, czy naprawdę, gdy nie pojedzie do Poznania (na co go nie stać), to komornik w odwecie wraz z policją wejdzie mu do mieszkania. Co istotne, czytelnik w grudniu zeszłego roku wysłał komornikowi na piśmie szczegółowe wyjaśnienia swojej sytuacji materialnej. Podał numery ksiąg wieczystych nieruchomości, numery kont bankowych i inne informacje, o które komornik zapytał.

 

Poradziliśmy panu Markowi, by telefonicznie wyjaśnił sprawę. Asesor poinformował go, że nie musi przyjeżdżać, gdyż wierzyciel chciał tylko, aby komornik sprawdził zgodność z rzeczywistością złożonych w grudniu wyjaśnień. A wezwanie, który zostawił u niego, to takie standardowe, jakie zostawiają, gdy nie zastaną dłużnika.

 

No właśnie, standardowe. Tylko nie za bardzo zgodne z prawem. Po pierwsze wyjaśnienia można komornikowi zawsze złożyć na piśmie i wysłać listownie. Nie ma obowiązku jechać do komornika sto czy więcej kilometrów. Po drugie art. 814 kpc nie uzależnia przymusowego otwarcia mieszkania od stawiennictwa w kancelarii komornika.

 

Art. 814 dotyczy zupełnie innych przesłanek zastosowania go. Musi wymagać tego cel egzekucji. Czynności te mogą być podjęte tylko, gdy zostają w ścisłym związku z realizacją świadczenia określonego w tytule wykonawczym, np.: gdy dłużnik odmawia otworzenia mieszkania i innych schowków lub też w inny sposób uniemożliwia wejście do tych lokali w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości oraz egzekucji o wydanie ruchomości, wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości, w eksmisji z pomieszczenia, w egzekucji z wierzytelności związanej z posiadaniem dokumentu, przy wykonywaniu orzeczeń dotyczących odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką itp.

 

W żadnym wypadku za pomocą art. 814 kpc nie można zmuszać kogoś do przyjazdu do miejscowości odległej o 130 km tylko w celu złożenia wyjaśnień.

 

Art. 814. § 1. Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.

 

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY