MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 25 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

komornik naklo matusiak mPani Marzena od komornika sądowego Tadeusza Matusiaka z Nakła nad Notecią, tego samego dnia otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego oraz postanowienie o jego umorzeniu (na wniosek wierzyciela). Przy umorzeniu komornik naliczył opłatę egzekucyjną (prawie 7.000 zł) w wysokości 5% niewyegzekwowanego roszczenia

 

Czytelniczka nabrała wątpliwości, czy komornik dobrze wyliczył opłatę egzekucyjną. Napisała w skardze do sądu między innymi:

"Nie wiem, czy w moim wypadku nie powinien być zastosowany przepis art. 49.2. uoksie: Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Wg mnie, ten przepis dla ustalenia opłaty egzekucyjnej w tym wypadku powinien być zastosowany przez komornika".

 

Postanowieniem z dnia 7 grudnia tego roku sędzia Małgorzata Łosoś (SR w Nakle nad Notecią) umorzyła skargę co do zarzutu nieprawidłowego naliczenia opłaty z art. 49.2 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (uoksie).

 

Stało się tak dlatego, iż komornik uznał skargę pani Marzeny. Matusiak przyznał: "iż faktycznie opłata w tej sprawie egzekucyjnej wynosi 170,43 zł + podatek VAT 39,20 zł" - czyli 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Jednak w zakresie podatku VAT w wysokości 39,20 zł sędzia w tym samym postanowieniu, na podstawie art. 759 par 2 kpc, zobowiązała komornika do naliczenia opłaty egzekucyjnej bez podwyższania jej o stawkę podatku od towarów i usług.

 

 

 

JW

Art. 49.2. uoksie: W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY