MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Sejm11 godzin prac, dziewięć projektów ustaw w tym kluczowe: zmiany w zasadach wybierania sędziów-członków KRS oraz zmiany w rozliczaniu ZUS dla przedsiębiorców - to bilans pierwszego dnia 39. posiedzenia Sejmu

 

Izba rozpatrzyła w łącznej dyskusji dwa projekty – rządowy oraz poselski – dotyczące zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) (druki nr 1423 i 1435).

 

Projekt rządowy przewiduje, że 15 członków Rady, którzy są sędziami, będzie wybierał Sejm. Do zgłaszania kandydatów będzie uprawnione Prezydium Sejmu oraz grupa co najmniej 50 posłów. Zgodnie z projektem organami Rady – obok jej przewodniczącego i prezydium – mają być także pierwsze i drugie zgromadzenie Rady.

Oba zgromadzenia mają osobno rozpatrywać i oceniać kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych oraz asesorów sądowych. Wymogiem pozytywnej oceny o kandydacie ma być uzyskanie pozytywnej oceny obu zgromadzeń. W przypadku rozbieżnych ocen ostateczną decyzję ma podejmować Rada w pełnym składzie.

W imieniu rządu projekt uzasadnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

 

Poselski projekt zmian w ustawie o KRS (druk 1435) zawiera propozycję nowego modelu wyłaniania przedstawicieli sędziów do KRS i ukształtowania na nowo liczby przedstawicieli poszczególnych sądów w Radzie. Poza tym projekt zwiększa krąg podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów na członków Rady i wprowadza wysłuchanie publiczne kandydatów.

Projekt uzasadnił poseł Krzysztof Paszyk. Zgłoszonymi w dyskusji wnioskami o odrzucenie obu projektów na etapie pierwszego czytania Izba zajmie się w bloku głosowań.

 

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (druk nr 1406) przywraca jej pełnię kompetencji do organizowania przebiegu aplikacji, w tym także organizowania odbywanych w ramach aplikacji praktyk oraz odejściu od przyznania aplikantowi aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej statusu pracownika sądu albo prokuratury.

 

Zgodnie z intencją rządu aplikacja sędziowska odbywana w KSSiP ma być podstawową drogą dojścia do zawodu sędziego. W wyniku tego absolwenci Krajowej Szkoły z najlepszymi ocenami będą mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o stanowiska asesorskie i sędziowskie, co pozwoli lepiej wykorzystać potencjał Krajowej Szkoły i jej absolwentów. Ustawa zakłada, że aplikacja sędziowska i prokuratorska będą trwały 36 miesięcy. Nie przewidziano kształcenia na aplikacji ogólnej.

 

Ponadto ustawa wprowadza obiektywne i przejrzyste zasady naboru na asesurę sądową. Asesorami sądowymi będą mogły być osoby, które ukończyły aplikację w KSSiP oraz złożyły egzamin sędziowski z wynikiem pozytywnym. Pierwszeństwo obejmowania stanowisk asesorskich będzie przysługiwało aplikantom Krajowej Szkoły po egzaminie sędziowskim. Projekt noweli wzmacnia również pozycję dyrektora KSSiP i na nowo kształtuje wzajemne relacje między jej organami. Projekt uzasadnił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. W dyskusji został zgłoszony wniosek o zakończenie parlamentarnych prac nad projektem na etapie pierwszego czytania.

 

 

 

LS

Sejm

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY