MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

one penny 1Policjanci zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze przy sprzedaży monet one penny. Siedmiu podejrzanych usłyszało już łącznie 55 zarzutów. Wśród pokrzywdzonych są osoby z całej Polski

 

Od pewnego czasu policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi analizowali sprawy oszustw przy sprzedaży monet one penny. Sprawcy działali w zmiennych, kilkuosobowych grupach. Kamuflując się zmieniali wygląd. Ofiary typowali obserwując klientów banków. Najczęściej pokrzywdzonymi stawały się starsze, zamożne osoby.

 

Jeden z członków tej zorganizowanej grupy przestępczej wskazywał wspólnikom osobę, którą wcześniej obserwował w placówce bankowej. Zaraz po opuszczeniu budynku ofiara zaczepiana była przez rzekomego obcokrajowca, który łamaną polszczyzną oferował do sprzedaży monety one penny. W trakcie rozmowy do tej dwójki podchodził kolejny oszust odgrywający rolę klienta bardzo zainteresowanego zakupem złota. Dalszy scenariusz miał uwiarygodnić dużą wartość monety i zachęcić ofiarę do atrakcyjnej transakcji.

 

Podstawiony klient kupował jedną monetę, z którą rzekomo szedł do jubilera aby po chwili wrócić ze sfałszowanym rachunkiem potwierdzającym jej sprzedaż za znaczną kwotę. Ogromny zysk szybko przekonywał ofiarę. Pokrzywdzeni wypłacali z banku gotówkę i kupowali one penny.

Rekordzista zapłacił 150 tysięcy złotych. Dopiero po jakimś czasie przy weryfikacji okazywało się, że rzekomo złote, wypolerowane monety z 1967 roku, są praktycznie bezwartościowe.

 

Jak wynika z zebranego do tej pory materiału dowodowego, w okresie od 2006 do 2016 roku na terenie Polski zgłoszono co najmniej 55 przestępstw o takim modus operandi.

Pokrzywdzeni stracili ponad 1,5 miliona złotych oraz ponad 15 tysięcy euro i funtów brytyjskich. Funkcjonariusze podejrzewają, że istnieje spora ciemna liczba tych zdarzeń wynikająca z tego, że ofiary ze wstydu przed bliskimi nie zgłosiły tego faktu policji.

 

28 listopada 2016 roku , niemalże o tej samej godzinie, 16 grup realizacyjnych dotarło do miejsc zamieszkania 8 podejrzewanych w wieku od 38 do 69 lat przebywających na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i pomorskiego. Łódzkich kryminalnych i funkcjonariuszy z Łasku wspierali miejscowi policjanci Jeden z podejrzewanych próbował ukryć monety służące do wyłudzeń przerzucając je na balkon sąsiada. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. 96 monet koloru złotego, pieczątki i druki z lombardów i zakładów jubilerskich.

 

Siedmiu zatrzymanych usłyszało zarzuty, sześciu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Za oszustwo dokonane w warunkach recydywy ( powrotu do przestępstwa ) grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa pozostaje rozwojowa zarówno pod kątem podmiotowym jak i przedmiotowym.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: Policja

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY