MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 22 stycznia 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

justitia 2673647 340Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem luksusowych samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych, dostawczych i naczep

 

W sprawie w marcu tego roku radomscy policjanci CBŚP ustalili, że w jednej z firm w Grodzisku Mazowieckim dochodzi do wyłudzania samochodów. Poszkodowanymi byli właściciele kilkunastu przedsiębiorstw transportowych z województwa mazowieckiego, w tym głównie z Warszawy. Policjanci ustalili, że proceder ten ma dużo szerszą skalę i swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju.

 

Przestępczym procederem zajmowali się członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała co najmniej od początku 2016 roku. W przeszłości byli oni karani między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, a także kradzież z włamaniem.

 

Sprawcy założyli na tzw. „słupy” trzy firmy. Następnie zawierali umowy najmu pojazdów z firmami z branży transportowej. Po wejściu w posiadanie pojazdów, demontowano z nich nadajniki GPS, a następnie transferowano samochody poza granice Polski, głównie do Rosji. W ten sposób sprawcy wyłudzili kilkadziesiąt samochodów oraz naczep o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych na szkodę 44 firm. Przedmiotem przestępstw padły takie pojazdy jak: luksusowe samochody BMW, pojazdy dostawcze marki Citroen, Fiat, Iveco oraz Peugeot, ciężarówki marki Volvo, MAN, Scania i Mercedes, a także naczepy marki Schmitz, Kron, Koegel i inne.

 

Zatrzymanych zostało 15 osób

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie osób, które były zaangażowane w przestępczy proceder. Po zatrzymaniu pierwszych członków zorganizowanej grupy przestępczej kilku pozostałych podejrzanych, na nazwiska których prowadzone były tzw. firmy „przykrywki”, próbowało ukrywać się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki. Te osoby również zostały zatrzymane.

W efekcie przeprowadzonych kilkumiesięcznych działań zatrzymanych zostało 15 osób.

 

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawiono im łącznie 200 zarzutów popełnienia przestępstw.

 

14 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z zatrzymanych – Tomasz K., usłyszał zarzut zorganizowania grupy i kierowania nią. Podejrzanym prokurator ogłosił także zarzuty dotyczące oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, przywłaszczenia powierzonego mienia, paserstwa oraz podrobienia dokumentów.

 

Wobec 11 podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku śledztwa odzyskano trzy wyłudzone wcześniej samochody.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie kolejnych osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osób ściśle z nią współdziałających. Gromadzony są także informacje mogące pomóc w odzyskaniu wyłudzonych pojazdów.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY