MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 12 grudnia 2017r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

fuel 1596622 340Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT związanej z obrotem paliwami. Dotychczas zarzuty popełnienia przestępstw, w tym skarbowych prokuratorzy przedstawili ponad 20 osobom

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że rachunki bankowe szeregu powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych były wykorzystywane do tzw. prania pieniędzy, a źródłem ich pochodzenia są przestępstwa skarbowe, w tym czyny z art. 56 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego. W schemacie transakcji związanych z obrotem paliwami uczestniczyło szereg podmiotów powiązanych ze spółką MTRANS” sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, która w łańcuchu pełniła funkcję bufora/brokera.

 

Rola „znikających podatników” i buforów/brokerów

Do popełniania wskazanych przestępstw skarbowych wykorzystane zostały spółki, które w procederze pełniły rolę tzw. znikających podatników, to jest podmiotów nabywających paliwa (benzynę i olej napędowego) od dostawców z Unii Europejskiej, w tym od firm cypryjskich i brytyjskich, a pozorujących dalszą sprzedaż do kolejnych podmiotów, pełniących w łańcuchu dostaw funkcję buforów oraz dalszych buforów – brokerów.

Natomiast rzeczywiste przemieszczanie towarów – oleju napędowego i benzyny przebiegało w ten sposób, że paliwo kupowane w ramach WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru) było po dopuszczeniu do obrotu na terenie kraju - po uiszczeniu podatku akcyzowego i opłaty paliwowej - bezpośrednio dowożone na stacje paliw odbiorców paliwa.

 

Podmioty pełniące rolę tzw. znikających podatników nie prowadziły w rzeczywistości własnej działalności gospodarczej, a tylko ją pozorowały, wystawiając faktury VAT i wprowadzając je do obrotu, przy czym spółki te unikały zapłacenia podatku należnego z faktur sprzedaży paliwa wystawianych na rzecz dalszych kontrahentów, składając nierzetelne deklaracje VAT. Chodziło o bezpodstawne równoważenie podatku należnego podatkiem naliczonym wynikającym z fikcyjnych, nieudokumentowanych transakcji, bądź też uchylali się od składania deklaracji dla podatku od towarów i usług.

 

Łączna kwota uszczupleń podatkowych za okres od września 2015 roku do czerwca 2016 roku wynosi nie mniej niż 137.500.000 złotych.

 

Kolejne zarzuty i tymczasowe aresztowania

11 września br. na polecenie prokuratury funkcjonariusze ABW dokonali zatrzymania kolejnych czterech osób, którym zostały przestawione zarzuty, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty usłyszeli: osoba werbująca prezes słupa, osoba zarządzająca firmą uczestniczącą w fikcyjnym łańcuchu dostaw oraz przedstawiciel podmiotu gospodarczego (kantoru) przyjmującego i transferującego środki pieniężne, stanowiące korzyści z popełniania przestępstw.

 

Na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowania wobec trzech podejrzanych a w stosunku do jednej z osób, prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

 

Podczas przeszukań u osób zatrzymanych na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła gotówkę w kwocie 800 000 zł oraz samochód o owartości blisko 300 000 zł.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY