MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Getinu kombinacje z KRS mCo dwa lata zmiana podmiotu w KRS

Większość klientów Getin Banku SA może być przekonana, że zawierając umowę kredytową w roku 2009 z tym bankiem, ma nadal do czynienia z tym samym podmiotem prawnym. Nic bardziej mylnego. W sensie prawnym obecny Getin Bank SA to nie ten sam, co sprzed pięciu lat. Ba, nawet nie ten sprzed dwóch lat. Tylko wizerunkowo niewiele się zmieniło - prawie to samo logo oraz charakterystyczny zielony kolor na reklamach banku.

W 2009r. umowę zawierało się z bankiem z siedzibą w Katowicach. Spółka akcyjna była wpisana w KRS pod numerem 27116. 24 lutego 2010r. spółka ta została wykreślona z KRS. Bowiem w dniu 4 stycznia 2010r. Getin Bank SA w Katowicach został przejęty przez Noble Bank SA (KRS 18507). Po przejęciu, bank zmienił nazwę na Getin Noble Bank SA. Po dwóch latach spółka ta została wykreślona z KRS (6 sierpnia 2012r.), gdyż Getin Noble Bank SA został przejęty przez Getbank SA w Warszawie (KRS 304735). Po tym przejęciu bank zmienił ponownie nazwę na Getin Noble Bank SA. Obecny KRS banku to 304735.

Konieczna klauzula wykonalności na nowy podmiot

Ciekawa jest sytuacja prawna dłużników banku, szczególnie tych, wobec których bank prowadzi postępowania egzekucyjne od wielu lat. Zgodnie z prawem, każda zmiana wierzyciela na nowego winna być związana z potwierdzeniem przejścia uprawnień na nowy podmiot. Kwestię tę reguluje art. 788. § 1 kpc: Jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

W praktyce wygląda to tak, iż bank składa do właściwego sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dla istniejącego już tytułu wykonawczego (najczęściej jest to Bankowy Tytuł Egzekucyjny BTE) klauzuli wykonalności na nowy podmiot. Z tym że to tylko teoria, gdyż bank po prostu nie "wyrabia" się przy tak częstych zmianach KRS. Skutkiem tego jest to, że komornicy prowadzą postępowania egzekucyjne wobec podmiotów już nieistniejących (o KRS 27116 i 18507), nie mając nawet tego świadomości. Najczęściej to dłużnicy informują komorników o fakcie, iż zmienił się podmiot w egzekucji. W takich sytuacjach niektórzy komornicy umarzają postępowania egzekucyjne, inni zawieszają je, a jeszcze inni wyznaczają czas nowemu podmiotowi do uzyskania klauzuli wykonalności na siebie. Podobne trzy stanowiska zajmują sądy.

Wszystkie te stanowiska łączy jedno: z wniosku nieistniejącego już podmiotu nie może być dalej prowadzone postępowanie egzekucyjne. Niekiedy przez komorników i sądy wskazywana jest też czwarta możliwość: wniesienie przez dłużników powództw przeciwegzekucyjnych o pozbawienie wykonalności tytułów wykonawczych.

Osobnym zagadnieniem prawnym jest skuteczność poczynionych kroków prawnych przez podmiot, który nie uzyskał klauzuli wykonalności na siebie. Ciekawy problem prawny będzie wkrótce rozstrzygał jeden z sądów w Polsce. Getin Noble Bank SA (KRS 304735) złożył bowiem w tym roku wniosek o przejęcie nieruchomości po drugiej, nieudanej licytacji (art. 984 kpc). Składając wniosek, bank nie wniósł rękojmi powołując się na par. 2 art. 984 kpc, iż wierzyciel hipoteczny nie składa rękojmi. Bank wniósł także, na mocy art. 968 kpc, o zaliczenie na poczet ceny własnej wierzytelności, gdyż znajduje ona pokrycie w cenie nabycia.

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż zarówno w tytule wykonawczym oraz w księdze wieczystej jako wierzyciel figuruje podmiot (bank) o KRS 27116, czyli wykreślony już 4 lata temu z KRS. W tej egzekucji bank nie uzyskał klauzuli wykonalności na nowy podmiot o KRS 304735.

Jan Wels

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY